Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Blog Article



Само при най-нисшите представители на типа се наблюдават окологлътъчни нервни пръстени и надлъжни нервни кордони.

В следващия етап личинката пада на дъното на водоема, претърпява метаморфоза и се превръща във възрастна форма.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Дишат чрез един или два чифта хриле (ктенидии). Могат да дишат и чрез мантийната си празнина.

Бивалвите се карактеризираат со нивните обвивки и живеат и во морски и во слатководни живеалишта.

Исхрана:  Претежно тревопасни животни, освен цефалоподите кои се сештојади

В началото на размножителния период се образуват мъжките полови клетки.Два охлюва застават в определена поза и разменят сперматозоиди.След това започва размножаването.По този начин те се предпазват от самооплождането, точно като дъждовните червеи.

Октоподите могат да мекотели се открият от тропиците до полюсите, от кораловите рифове до пясъчните наноси, от плитките лагуни до бездните. Или поне могат, ако ги забележиш.

Мекотели с билатерална симетрия. Притежават видоизменен крак във формата на пипала, чийто брой е различен. Черупката е редуцирана значително или напълно липсва, но при наутилусите е чудесно развита.

полжавите се најголема и најразновидна група мекотели. Главата им е добро развиена, стапалото е широко и рамно, а черупката има спирален облик.

Всяка група, която включва калмари, миди и охлюви, представлява предизвикателство, когато става въпрос за формулиране на общо описание. Има само три характеристики, които се споделят от всички живи мекотели: наличието на мантия (задната обвивка на тялото), която отделя варовити (напр.

Двойните листани мекотели, които се хранят, като правило, планктонът са малки ракообразни организми, живеещи в моретата, често на малки дълбочини, като варова дафния и циклопи, които феновете на аквариумната риба хранят домашните си любимци.

Нанкинов, Д. Застрашените животни в България: Природозащитен статус и разпределение по екосистеми.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Report this page